Jdi na obsah Jdi na menu
 ANO PRO KASTRACI

8. 3. 2012

KASTRACE JAKO MOŽNOST SNÍŽENÍ POČTU TOULAVÝCH A NECHTĚNÝCH PSŮ

Článek pro všechny zodpovědné lidi, kterým záleží na snížení počtu nechtěných, opuštěných psů
NENÍ SMUTNĚJŠÍ POHLED NEŽ POHLED PSA PŘES MŘÍŽE ÚTULKOVÉHO KOTCE.
Pes se v dnešní době stává pro člověka módním doplňkem, určité plemeno může zvyšovat sebevědomí nebo jeho ego, nebo se může stát součástí image. Po čase takový pes přestane člověka bavit, nebo ho člověk přestane zvládat a psi skončí vyhozeni na ulici. Při potulování mnohdy dochází k nechtěnému krytí a tak přibývá počet voříšků. Někteří se dostanou do útulku a někteří takové štěstí nemají a skončí pod koly aut, jsou sraženi vlakem, zastřeleni myslivci, otráveni …. Ani pejsek, který skončí v útulku nemá vyhráno, po nezbytném vyšetření a karanténě je nabízen k adopci a nastává pro něj doba čekání. A útulkové čekání může být velmi smutné a někteří pejsci se nového domova ani nedočkaní a umírají o samotě, bez lásky a pohlazení.
Za přeplněnost útulku a nezájem o „útulkáče“ může také zvyšující se počet množírem, kde „chovatel“ chová větší počet psů, většinou fen za účelem snadného výdělku. Tento množitel si vybírá módní plemena, o pejsky se řádně nestará, pejsci nemají zajištěnu ani základní péče a žijí v otřesných podmínkách. Nabízeným štěňátkům nafotí lákavé fotečky a byznys může začít. Bohužel pejsci bez PP jsou levnější než s PP a tak se útulky plní. Plní se voříšky, plní se většími psy, plní se staršími psy. Zákony jsou špatné, množitelé jsou nepostižitelní a pokud budeme my lidé svým zájmem o štěňátka z množíren jejich byznys podporovat, tak dopadneme jako některé země a kapacity útulku budou za chvíli nedostatečné a psi v útulcích se budou utrácet.
JEDNOU Z MOŽNOSTÍ JAK PŘEDEJÍT TOMUTO KATASTROFICKÉMU SCÉNÁŘI JE KASTRACE.
Kastrační program výborně funguje například v Německu, kde na člověka, který nenechal svého psa, který není určen na chov vykastrovat pohlíží  společnost skrz prsty jako na „asociála“. Nadace zde vypisují různé granty a následně pak podporují útulky v kastračních programech. Kastrací nejenom zamezíme nechtěným graviditám,  ale kastrace může být i prevencí před onemocnění pohlavních orgánu a mléčné žlázy a může odstranit problémy s falešnou březost a  snížuje rizika vzniku cukrovky. Studiemi je prokázáno, že kastrace provedená před prvním háráním, nebo mezi prvním a druhým háráním značně snižuje výskyt tumorů na mléčné žláze. Kastrací dochází k odstranění vaječníků nebo odstranění vaječníků a dělohy současně.
V současné době se lidé rozdělili na dva tábory. Jedni, kteří mají už nějaké zkušenosti ať už s onemocněním feny rakovinou nebo mají zkušenost s toulavým, týraným pejskem, či pejskem z množírny, kastrace podporují a druzí ostře vystupují proti kastracím. Tento svůj pohled nebo názor odůvodňují tím, že dochází ke změně povahových vlastností psa nebo ke vzniku obezity
Všechno má své pro a proti, ale ti, co jsou proti kastraci by si měli projít pár útulků a měli by vidět pár týraných a opuštěných toulavých psů, měli by vidět fenečky z množíren. Tady nejde o kastraci proto, že mám agresivního nebo nezvládatelného psa, tady taky s kastrací nesouhlasíme. To je hlavně problém se špatnou výchovou a pokud člověk neuměl vychovat psa, tak by to neměl řešit kastrací, protože tady kastrace bez důsledné výchovy a dodržování pravidel moc nepomůže.
My jsme pro kastrace z důvodu snížení počtu toulavých a opuštěných psů a z tohoto důvodu kastrace podporujeme.